Background image Background image

18th FINA World Championships 2019

July 12th - 28th 2019 - Gwangju, KOR

Results
Day 1 - July 14
  • Preliminary Round - Group A Women
    09:50
    NZL - USA
  • Preliminary Round - Group B Women
    11:10
    CAN - RUS
  • Preliminary Round - Group B Women
    12:30
    HUN - KOR
  • Preliminary Round - Group C Women
    16:30
    CUB - KAZ
  • Preliminary Round - Group C Women
    17:50
    GRE - ESP
  • Preliminary Round - Group D Women
    19:10
    JPN - CHN
  • Preliminary Round - Group D Women
    20:30
    ITA - AUS
  • Day 2 - July 15
  • Preliminary Round - Group A Men
    09:50
    KOR - GRE
  • Preliminary Round - Group B Men
    11:10
    USA - KAZ
  • Preliminary Round - Group B Men
    12:30
    CRO - AUS
  • Preliminary Round - Group C Men
    16:30
    RSA - ESP
  • Preliminary Round - Group C Men
    17:50
    NZL - HUN
  • Preliminary Round - Group D Men
    19:10
    BRA - ITA
  • Preliminary Round - Group D Men
    20:30
    GER - JPN
  • Day 3 - July 16
  • Preliminary Round - Group B Women
    09:50
    CAN - HUN
  • Preliminary Round - Group C Women
    11:10
    ESP - KAZ
  • Preliminary Round - Group C Women
    12:30
    CUB - GRE
  • Preliminary Round - Group D Women
    16:30
    AUS - CHN
  • Preliminary Round - Group D Women
    17:50
    JPN - ITA
  • Preliminary Round - Group A Women
    19:10
    USA - NED
  • Preliminary Round - Group A Women
    20:30
    RSA - NZL
  • Day 4 - July 17
  • Preliminary Round - Group B Men
    09:50
    USA - CRO
  • Preliminary Round - Group C Men
    11:10
    HUN - ESP
  • Preliminary Round - Group C Men
    12:30
    RSA - NZL
  • Preliminary Round - Group D Men
    16:30
    JPN - ITA
  • Preliminary Round - Group D Men
    17:50
    BRA - GER
  • Preliminary Round - Group A Men
    19:10
    GRE - MNE
  • Preliminary Round - Group A Men
    20:30
    SRB - KOR
  • Day 5 - July 18
  • Preliminary Round - Group C Women
    09:50
    GRE - KAZ
  • Preliminary Round - Group D Women
    11:10
    JPN - AUS
  • Preliminary Round - Group D Women
    12:30
    ITA - CHN
  • Preliminary Round - Group A Women
    16:30
    RSA - USA
  • Preliminary Round - Group A Women
    17:50
    NZL - NED
  • Preliminary Round - Group B Women
    19:10
    CAN - KOR
  • Preliminary Round - Group B Women
    20:30
    HUN - RUS
  • Day 6 - July 19
  • Preliminary Round - Group C Men
    09:50
    NZL - ESP
  • Preliminary Round - Group D Men
    11:10
    BRA - JPN
  • Preliminary Round - Group D Men
    12:30
    GER - ITA
  • Preliminary Round - Group A Men
    16:30
    SRB - GRE
  • Preliminary Round - Group A Men
    17:50
    KOR - MNE
  • Preliminary Round - Group B Men
    19:10
    USA - AUS
  • Preliminary Round - Group B Men
    20:30
    CRO - KAZ
  • Day 7 - July 20
  • Classification 13-16 Women
    12:00
    CUB - JPN
  • Preliminary Round (second) Women
    14:00
    NED - CAN
  • Preliminary Round (second) Women
    15:30
    NZL - HUN
  • Preliminary Round (second) Women
    17:00
    GRE - CHN
  • Preliminary Round (second) Women
    18:30
    KAZ - AUS
  • Day 8 - July 21
  • Classification 13-16 Men
    12:00
    NZL - BRA
  • Preliminary Round (second) Men
    14:00
    MNE - AUS
  • Preliminary Round (second) Men
    15:30
    GRE - USA
  • Preliminary Round (second) Men
    17:00
    ESP - JPN
  • Preliminary Round (second) Men
    18:30
    RSA - GER
  • Day 9 - July 22
  • Classification 13th-14th Place Women
    09:30
    RSA - JPN
  • Classification 9-12 Women
    11:00
    CAN - CHN
  • Classification 9-12 Women
    12:30
    NZL - KAZ
  • Quarterfinal Women
    14:00
    USA - GRE
  • Quarterfinal Women
    15:30
    RUS - AUS
  • Quarterfinal Women
    17:00
    ESP - NED
  • Quarterfinal Women
    18:30
    ITA - HUN
  • Day 10 - July 23
  • Classification 13th-14th Place Men
    09:30
    KAZ - BRA
  • Classification 9-12 Men
    11:00
    MNE - JPN
  • Classification 9-12 Men
    12:30
    USA - RSA
  • Quarterfinal Men
    14:00
    SRB - ESP
  • Quarterfinal Men
    15:30
    CRO - GER
  • Quarterfinal Men
    17:00
    HUN - AUS
  • Quarterfinal Men
    18:30
    ITA - GRE
  • Day 11 - July 24
  • Classification 9th-10th Place Women
    11:00
    Winner W33 - Winner W34
  • Classification 5-8 Women
    14:00
    Loser W35 - Loser W36
  • Classification 5-8 Women
    15:30
    Loser W37 - Loser W38
  • Semifinal Women
    17:00
    Winner W35 - Winner W36
  • Semifinal Women
    18:30
    Winner W37 - Winner W38
  • Day 12 - July 25
  • Classification 9th-10th Place Men
    11:00
    Winner M33 - Winner M34
  • Classification 5-8 Men
    14:00
    Loser M35 - Loser M36
  • Classification 5-8 Men
    15:30
    Loser M37 - Loser M38
  • Semifinal Men
    17:00
    Winner M35 - Winner M36
  • Semifinal Men
    18:30
    Winner M37 - Winner M38
  • Day 13 - July 26
  • Classification 5th-6th Place Women
    15:30
    Winner W41 - Winner W42
  • Bronze Medal Match Women
    17:00
    Loser W43 - Loser W44
  • Gold Medal Match Women
    18:30
    Winner W43 - Winner W44
  • Day 14 - July 27
  • Classification 5th-6th Place Men
    15:30
    Winner M41 - Winner M42
  • Bronze Medal Match Men
    17:00
    Loser M43 - Loser M44
  • Gold Medal Match Men
    18:30
    Winner M43 - Winner M44